باخیش
پنجشنبه 16 شهریور 1391
بؤلوم | یازار : ماكولو هاراي

 خدمات و اختراعات عصر هخامنشي

حرفهاي خنده دار:هخامنشيان چك ميكشيدند


                          هخامنشيان به سوخت بدون دود دست يافته بودندهخامنشيان چك ميكشيدند
تهران، ميراث، خبر گروه فرهنگ، آرزو رسولي: «چك از دست آوردهاي بانك داري است و قديمي‌ترين شواهدي كه از چك و بانكداري در دست است، به دوره هخامنشيان مي‌رسد. به گفته دكتر «شيرين بياني»، تاريخ ‌نگار، بانك داري در دوره پيش از اسلام، به خصوص دوره ساساني اهميت زيادي داشته است. مراكزي همچون بانك‌هاي امروزي وجود داشته‌اند و در آن ها كارهاي بانكي از قبيل قرضه، برات، چك و ... صورت مي‌گرفته است. قديمي‌ترين شكل بانك داري را در بين‌النهرين در دوره هخامنشيان سراغ داريم كه عمده ترين مركز سكونت يهوديان بود و در آن جا يهوديان عهده‌دار امور بانك داري بودند.

مداركي هم از اين ناحيه به دست آمده كه كاملا حكم چك دارد. كلمه «بانك» هم در آن زمان مصطلح بود و لغت «چك» نيز از همان زمان متداول شده كه تا امروز باقي مانده است. در نوشته‌هاي دوره ساساني به زبان پهلوي لغت چك را داريم و همين واژه از ايران به زبان‌هاي ديگر جهان راه يافته است. مسلما چك در طول تاريخ روندي داشته است اما سير روند آن را نمي‌دانيم


هخامنشيان به سوخت بدون دود دست يافته بودند


نبود دوده‌هاي ناشي از سوخت روشنايي‌ها روي بخش‌هاي سنگي، اشياي باستاني و تزيينات به دست آمده از تخت جمشيد حكايت از آن دارد كه دو هزار و 500 سال پيش براي تامين روشنايي از مواد سوختي بدون آلاينده استفاده مي‌شده است.
به گزارش ميراث خبر، مجموعه تخت جمشيد مجموعه‌اي كامل از سازه‌ها و بقاياي مربوط به دوره هخامنشي است كه در زمان داريوش اول و در سال 518 پيش از ميلاد ساخته شده است. اين مجموعه از كاخ‌ها، حصارها، بخش‌هاي خدماتي و نظام‌هاي مختلفي تشكيل شده است.
«حسن راهساز»، سرپرست گروه مرمت مجموعه تخت جمشيد، گفت: «با توجه به اين كه تخت جمشيد در دو هزار و 500 سال پيش داراي تزيينات رنگي و پارچه‌اي بوده، هخامنشيان براي جلوگيري از كثيف شدن اين تزيينات و نشستن دوده روي آنها، از مواد روشنايي پالايش شده استفاده مي‌كرده‌اند.»
وي با اشاره به اين كه در طي سال‌هاي گذشته در بررسي‌هاي اشيا و آثار سنگي به جاي مانده از تخت جمشيد هيچ گونه آثار دوده ديده نشده است، گفت: «با توجه به اين كه مجموعه تخت جمشيد بيش از 125 هزار متر مربع وسعت دارد كه بخش‌هاي زيادي از آن سرپوشيده بود و براي روشن كردن آنها مطمئنا از مقدار زيادي مشعل و مواد روشنايي استفاده مي‌شد كه در صورت عدم استفاده از روشنايي‌هاي پالايش شده هم اكنون با ميزان زيادي از دوده روي سازه‌ها و اشيا برخورد مي‌كرديم.»

كارشناسان هخامنشي همچنين علاوه بر پالايش مواد روشنايي براي خوشبو كردن فضاي كاخ از عطر نيز استفاده مي‌كرده‌اند.

راهساز در اين باره گفت: «در بررسي‌هاي نقش برجسته‌هاي تخت جمشيد شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد در سطح كاخ‌هاي اين مجموعه دو هزار و 500 سال پيش از گياهان مختلفي نظير اسفند براي خوشبو كردن كاخ‌ها استفاده مي‌شده است.»

مجموعه تاريخي و پايتختي تخت جمشيد مهم‌ترين پايتخت حكومت هخامنشي است كه در استان فارس و در نزديكي شيراز جاي گرفته است.


منبع: شريف نيوز                                http://sharifnews.ir/?2409


در روزهاي آينده لابد چنين اخباري را خواهيم شنيد:

اولين كارت سوخت هوشمند توسط هخامنشيان بكار رفت.

داريوش كبير ديوار چين را در مصر ساخت و در چين نصب كرد.

انوشيروان قاره آمريكا را كشف كرد.

ترانزيستوري هخامنشي از كف خليج هميشه فارس كشف شد.

اداره برق منطقه دو هخامنشيان:در زمان ساسانيان لامپ كم مصرف استتفاده ميشده است.

وبلاگ قبل از ساخته شدن كامپيوتر توسط هخامنشيان بكار مي رفت.

در زمان هخامنشيان تاكسي تلفني وجود داشت.